WOII-veteranen zijn middelpunt in de Stad der Bevrijding

Op 4 en 5 mei 2026 herdenken we oorlogsslachtoffers en vieren we de vrijheid in Wageningen: Stad der Bevrijding. Met 20 (inter)nationale WOII-veteranen, Vuur van de Vrijheid, Nationale Bevrijdingsvuurestafette, Nationale Herdenking Capitulaties 1945, Vrijheidsdefilé en het Bevrijdingsfestival.
Gepubliceerd op: 29-april-2026

Oorlog in Oekraïne en conflicten in het Midden-Oosten en elders in de wereld maken voelbaar dat vrijheid niet vanzelfsprekend is. Juist in deze onzekere tijd is het belangrijk om stil te staan bij wat vrijheid betekent en om aandacht te vragen voor onvrijheden in de wereld. 

Gelderse WOII-veteraan Johan Geneuglijk ontsteekt ‘Vuur van de Vrijheid’

Dit jaar markeren we 81 jaar vrijheid in Wageningen de ‘Stad der Bevrijding’ met de aanwezigheid van 20 (inter)nationale WOII-veteranen. 11 Britse WOII-veteranen zullen op 3 mei in Wageningen arriveren. De Canadese veteraan Nick Janicki (101) reist vanuit Canada naar Nederland voor 4 en 5 mei. Op 5 mei zullen naar verwachting 8 Nederlandse WOII-veteranen aanwezig zijn, bij de Nationale Herdenking Capitulaties 1945. Van deze 8 Nederlandse WOII-veteranen komen er 2 uit provincie Gelderland. Het Nationale Bevrijdingsvuur zal in de nacht van 
4 mei op 5 mei ontstoken worden door de Gelderse WOII-veteraan Johan Geneuglijk (105) en de Britse WOII-veteraan Robbie Hall (103). Zij ontsteken het vuur met de burgemeester van Wageningen, Floor Vermeulen, tijdens ‘Vuur van de Vrijheid’. 

De Poolse premier Donald Tusk en de Gelderse WOII-veteraan Johan Geneuglijk schudden elkaar de hand (5 mei 2025 in Wageningen). Fotograaf: Jorrit Lousberg.

Programma

Het Nationaal Comité Herdenking Capitulaties 1945 (Wageningen45) presenteert een inhoudelijk programma. Tijdens het programma wordt de vrijheidsboodschap breed verspreid. Daarnaast worden de WOII-veteranen geëerd en actief verbonden aan de jonge generaties van nu. Hoogtepunten in het programma zijn:

  • Vuur van de Vrijheid en Bevrijdingsvuurestafette 
    (4 mei, 23.10 uur, te zien op NPO 1),
  • De Nationale Herdenking Capitulaties 1945 & het Vrijheidsdefilé 
    (5 mei, 11.30 uur, te zien op Omroep Gelderland),
  • Het Bevrijdingsfestival Gelderland 2026 
    (5 mei, 13.00 uur). 

Bekijk het hele programma

Vrijheidsmaaltijden in Gelderland

In heel Nederland vinden op Bevrijdingsdag Vrijheidsmaaltijden plaats. De Vrijheidsmaaltijd en de daarbij geserveerde Vrijheidssoep brengt mensen samen en nodigt uit tot een goed gesprek over vrijheid. Want eten verbindt. ​Tijdens deze maaltijden wordt Vrijheidssoep geserveerd. De 7e editie van de Vrijheidssoep wordt in 2026 gekookt door chef Janny van der Heijden.
Zij is een culinaire alleskunner en vooral bekend als jurylid van 'Heel Holland Bakt'.  Afgelopen jaar werden er 170 Vrijheidsmaaltijden in Gelderland georganiseerd. Waarbij in iedere Gelderse gemeente 1 of meerdere maaltijden werden verzorgd. 

Benieuwd naar deze Vrijheidssoep?

Schuif op 5 mei 2026 aan bij een van de Gelderse Vrijheidsmaaltijden.