In samenwerking met de gemeente Wageningen, Nationaal Comité 4 & 5 mei en Wageningen45 koesteren we 80 jaar vrijheid met een bijzonder programma. Op 5 mei 2025 vanaf 10.30 uur wordt de start van de Nationale Viering van de bevrijding op het 5 Mei Plein live uitgezonden door de NOS op NPO 1.
Nationale Herdenking Capitulaties 1945
Tijdens de Nationale Herdenking Capitulaties 1945 wordt de bevrijding van Nederland herdacht. Hierbij zijn minister van Defensie Brekelmans, de Inspecteur Generaal der Krijgsmacht, prof. mr. Pieter van Vollenhoven, militaire attachés, ambassadeurs en tientallen (internationale) WOII-veteranen aanwezig. Tijdens deze ceremonie, met herkenbare vlaggenceremonie en flypast - en ceremoniële vlucht van een groep vliegtuigen -, komt de ‘Ode aan de Veteranen’ terug. Hiervoor zijn middelbare scholieren gevraagd om nog levende WOII-veteranen een dankbrief te schrijven. Zo maken we naoorlogse generaties bewust van de waarde van vrijheid.
5 mei-lezing
Op Bevrijdingsdag wordt de 5 mei-lezing gegeven door de Poolse premier Donald Tusk. In de jaren ‘90 was Tusk parlementslid en vicevoorzitter van de Poolse senaat. In 2001 was hij een van de initiatiefnemers voor de oprichting van een nieuwe centrumpartij, waarvan hij in 2003 de leider werd. In 2007 werd hij premier van Polen. Hij bekleedde dit ambt 7 jaar lang, wat hem tot de langstzittende premier van democratisch Polen maakte. In 2023 werd hij herkozen als premier. Sinds begin dit jaar is Tusk namens Polen voor een half jaar voorzitter van de Europese Unie.
De lezing wordt vanaf 12:00 uur uitgezonden door de NOS op NPO1.
Vrijheidsdefilé
Op 5 mei 2025 eren we WOII-veteranen en benadrukken we de internationale militaire samenwerking vanaf 1945 tijdens het Vrijheidsdefilé. Tot op de dag van vandaag beschermen we met onze internationale partners vrede en veiligheid. Dat maken we zichtbaar in het Vrijheidsdefilé met de deelname van buitenlandse militaire detachementen uit: Canada, Duitsland, Frankrijk, Griekenland, Hongarije, Noorwegen, Oekraïne, Polen, Slowakije, Tsjechië, Verenigd Koninkrijk en Verenigde Staten. Naast de (internationale) WOII-veteranen zullen de buitenlandse militaire detachementen van actief dienende militairen deelnemen aan het Vrijheidsdefilé, met in totaal 2.500 deelnemers.
Ontsteken Bevrijdingsvuur door minister-president Schoof
Aansluitend zal minister-president Schoof het Bevrijdingsvuur ontsteken op het hoofdpodium van het Bevrijdingsfestival Gelderland. Hiermee worden de 14 Bevrijdingsfestivals verspreid door het hele land officieel geopend. Het ontsteken van het Bevrijdingsvuur is de afsluiting van de live-uitzending door de NOS op NPO1.